Praha Jeruzalém

Londýnský deník Al-Quds al-Arabi informoval o rozhodnutí Jordánska odložit podání žaloby proti izraelským představitelům k mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu. Oficiálním důvodem tohoto kroku jsou „technické důvody,“ nicméně komentátoři za tímto krokem vidí snahu jordánského království nezhoršovat dále vztahy s Izraelem.

O záměru žalovat Izraelce v Haagu informovaly v pondělí Al-Džazíra a německá tisková agentura DPA. Do čela jordánské iniciativy se postavil předseda právního výboru jordánského parlamentu, Mubarak Abu Yameen al-Abadi, jenž se měl ve čtvrtek sejít s generálním prokurátorem mezinárodního soudního tribunálu.

Iniciativa se zaměřila na premiéra Ehuda Olmerta, ministra obrany Ehuda Baraka, ministryni zahraničí Cipi Livniovou, ministra vnitřní bezpečnosti Avi Dichtera, náměstka ministra obrany Matana Vilnaie a Gabiho Aškenaziho jako šéfa generálního štábu izraelské armády. Tito měli být souzeni jako osoby odpovědné za „válečné zločiny“ spáchané v Pásmu Gazy během operace Lité olovo.

Jordánci uvedli konkrétně následující obvinění: vyhánění obyvatel; demolice domů, bohoslužebných míst, nemocnic a škol; použití zbraní zakázaných mezinárodními smlouvami (munice s bílým fosforem, uranem, karcinogenními látkami).

Jordánský parlament během války v Gaze uspořádal protestní zasedání při němž byly páleny izraelské vlajky, zazněl požadavek na vyhnání izraelského velvyslance v Jordánsku a  přerušení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

18.02.2009 00:00 5