Praha Jeruzalém

[IMG R 11010]Izraelská ministryně zahraničí, Tzipi Livniová, zřejmě odmítne koalici s Benjaminem Netanjahuem. Přesně to totiž napsala do soukromého vzkazu, který na zasedání vlády napsala Ehudu Olmertovi. Vzkaz ale zachytily kamery a byl zveřejněn v médiích. Média mají povoleno se účastnit vždy začátku vládního zasedání a právě tehdy se jim podařilo zachytit vzkaz napsaný Livniovou.

Ve vzkazu Livniová napsala: „Nemám v úmyslu být ve vládě národní jednoty, kterou povede Bibi – a nenaznačuji to.“ Právě Olmert byl podle zpráv tím, kdo Livniovou do koalice s Likudem tlačil.

Krátce po zveřejnění prvních výsledků voleb si právo na premiérský post začala nárokovat jak vítězkyně voleb Livniová, tak i druhý v pořadí Netanjahu. Livniové Kadima získala 28 mandátů, Likud 27 mandátů. Netanjahu má ale větší možnost vytvořit koalici, protože pravicový blok získal více křesel než levicový. Livniová ale říká, že si Kadima zaslouží vést Izrael. „Nemusíte být matematický génius, abyste pochopili, že 28 křesel je více než 27,“ řekla Livniová. Nevylučuje ale ani možnost, že odejde do opozice.

Ve středu budou výsledky voleb zveřejněny oficiálně a Šimon Peres začne konzultace o tom, komu svěřit vytvoření nové izraelské vlády. Představitel, kterého Peres nakonec vybere, pak bude mít na sestavení vlády 42 dnů.

16.02.2009 00:00 12