Praha Jeruzalém

[IMG R 10937]Představitelé Likudu se ve středu večer snažili přesvědčit prezidenta, Šimona Perese, aby sestavením nové izraelské vlády pověřil předsedu Likudu, Benjamina Netanjahua.

„Je jen jeden člověk, který má šanci sestavit vládu a tím je Benjamin Netanjahu,“ řekl Peresovi poslanec Gideon Sa?ar. „Neexistuje matematická pravděpodobnost, dokonce ani na papíře, že by Livniová sestavila vládu.“
Perese se snažil přesvědčit také poslanec Silvan Šalom, podle něj se nesmí zbytečně plýtvat časem.

Večer se s Peresem sešli také zástupci strany Kadima, kteří zase naopak tvrdili, že by příští premiérkou Izraelele měla být Tzipi Livniová. Vůle lidu prý musí být respektována, řekl ministr zemědělství, Šaul Mofaz, během tiskové konference. Peresovi doporučil pověřit sestavením vlády Livniovou. Její vláda by prý sjednotila národ a měla by být tvořena širokou koalicí národní jednoty.

Ještě než k Peresovi přišli představitelé politických stran, doručili mu členové výboru formální výsledky voleb. Peres následně řekl, že si je jistý, že bude vytvořeno „požehnané partnerství.“ Vyjádřil tím své přesvědčení, že při tvorbě vlády bude upřednostněno blaho státu a stranou půjdou stranické potyčky.

18.02.2009 00:00 6