Praha Jeruzalém

[IMG R 10769]Výsledky voleb jsou známé a existuje již mnoho spekulací o možných koalicích. Teprve tento týden ale prezident Šimon Peres vybere politika, který se pokusí sestavit novou Izraelskou vládu. Volby vyhrála Livniová a strana Kadima, ale je možné, že sestavením vlády bude nakonec pověřen Benjamin Netanjahu, jehož Likud získal o křeslo méně, ale k vzhledem k dobrému výsledku pravicových stran má větší šanci na vytvoření koalice. Druhá varianta se zdá momentálně pravděpodobnější.

Likudu již začal Tzipi Livniové naznačovat možnost společné pravo-středové koalice. „Netanjahu je ochoten vyhovět straně Kadima, aby byla součástí vlády národní jednoty, kterou by on sám vedl, nejprve ale musí dát Livniová stranou malicherné politikaření a upřednostnit zájmy státu,“ říká Likud ve svém prohlášení ze sobotního večera.

„Je nešťastné, že Livniová nechce akceptovat vůli většiny lidí, kteří chtějí Netanjahua jako premiéra, a odmítá vstoupit do vlády národní jednoty pod jeho vedením.“

S ohledem na celistvost pravicového bloku se v prohlášení říká, že byl Netanjahu ve volbách schopen shromáždit 65 mandátů, zatímco Livniová jen polovinu křesel.

[IMG L 11056]Vedení strany Kadima si naplánovalo schůzku na neděli. Během ní bude jednat o možnostech, které se straně naskýtají. Livniová již řekla, že by strana měla vážně zvážit odmítnutí myšlenky vlády národní jednoty s Netanjahuem a raději by měla a vést opozici. Prozatím se zdá, že by byla schopna získat pro tento krok potřebnou podporu. V pátek tento nápad veřejně podpořila předsedkyně parlamentu a členka strany Kadima, Dalia Itziková.

Proti společné vládě s Netanjahuem je i předseda poslanecké frakce strany Kadima v parlamentu, Joel Hasson. Ten by však byl ochoten takovou vládu akceptovat, pokud by existoval princip rotace, tedy že by se Netanjahu a Livniová v čele vlády vystřídali. To však již Likud před několika dny odmítl.

[IMG R 11042]Dnes opět pokračují koaliční jednání a Livniová se při nich snaží rozbít blok, který slíbil podporu Netanjahuovi. Nejvíce se při tom soustředí na Avigdora Liebermana. Doufá, že Lieberman svou podporu Netanjahua stáhne kvůli ultra-ortodoxním stranám, které mu ji poskytují také. Lieberman totiž nemá tyto strany příliš v oblibě a to kvůli kampani, kterou proti němu před volbami vedly.

15.02.2009 00:00 9