Praha Jeruzalém

[IMG R 11062]“Stát Izrael zradil mého syna poprvé, když dovolil sebevražednému atentátníkovi dojít z Hebronu do Haify, teď ho zrazuje podruhé,“ napsal v pátek otec jedné z obětí palestinského teroristického útoku Ehudu Olmertovi.

Jossi Tzur, který ztratil syna při teroristickém útoku na autobus v Haifě před šesti lety, napsal dopis premiéru Olmertovi poté, co zaslechl zprávu o propuštění palestinských vězňů výměnou za Gilada Šalita, při kterém by mohli být propuštěni také muži odpovědní za teroristický útok, při kterém byl zabit jeho syn.

Mouaz Abu-Šarch a Madždi Amru byli odsouzeni k 17ti doživotním trestům za to, že vyslali Mahmúda Amdana Salima Kwasmeho, aby provedl teroristický útok 5. března 2003. Při útoku bylo zabito 17 lidí, včetně Asafa Tzura, kterému bylo 16 let.

Jossi Tzur říká, že ho možné propuštění vrahů jeho syna velmi zasáhlo, zejména s ohledem na utajení, ve kterém byla jednání vedena. „Rodiny obětí se až do poslední chvíle o ničem nedověděly a je již příliš pozdě,“ řekl.

Jossi Tzur argumentuje zejména tím, že se tito vězni nerozpakují hovořit o tom, že budou v terorismu pokračovat. Proto je podle něj propouštění teroristů jejich ražení nebezpečné pro Izraelce. Tzur není podle vlastních slov přesvědčen, že udělal Olmert pro propuštění Šalita dost, především prý nevyužil jiné možné alternativy.

14.02.2009 00:00 22