Praha Jeruzalém

[IMG R 10937]Benjamin Netanjahu v úterý večer oznámil, že vytvořil svůj tým vyjednávačů pro nadcházející jednání o vytvoření nové vládní koalice.

Netanjahu se již tento týden setkal s předsedkyní strany Kadima, Tzipi Livniovou, a předsedou Strany práce, Ehudem Barakem, a oběma nabídl místo v široké vládní koalici. Livniová i Barak zatím Netanjahuovu nabídku odmítli.

Livniová je ale momentálně pod tlakem některých členů vlastní strany, kteří by do nové vlády vstoupit chtěli. Patří mezi ně i Šaul Mofaz, dvojka na kandidátce Kadimy. „Občané Izraele nám nedali 28 mandátů, abychom seděli v opozici.“

Vyjednávací tým Likudu povede Gideon Sa?ar, bývalý předseda parlamentní frakce Likudu. Dalšími členy jsou pak Ze?ev Elkin, profesor Ya?akov Ne?eman, Eliezer Zandberg a politický konzultant Nathan Ešel.

Koaliční jednání začnou ve středu jednáním mezi Likudem a pravicovými stranami.

Netanjahu vytvořil také tzv. „tým na sto dní“, což je tým, který má připravit vládní plán pro první dny vlády. Tým vede Juval Steinitz.

Mezitím bylo také oznámeno, že guvernér národní banky, Stanley Fischer, odmítl Netanjahuovu nabídku stát se ministrem financí.

25.02.2009 00:00 13