Praha Jeruzalém

[IMG R 10116]Palestinský průzkum veřejného mínění, který byl proveden po izraelské vojenské operaci v Gaze, zjistil, že Hamás na své popularitě ztratil. 56% obyvatel Pásma Gazy a 48,4% obyvatel Západního břehu zastává názor, že je Hamás vede špatným směrem.

Hamás je nyní v Gaze podporován jen 27,8% obyvatel, ještě v listopadu to přitom bylo 51,5%. Podpora Fatahu v Pásmu Gazy naopak vzrostla z 31,4% na 42,5%. Mnoho Palestinců v Pásmu Gazy bylo vojenskou operací postiženo a možná si myslí, že Hamás neudělal správné rozhodnutí, když v prosinci neobnovil příměří s Izraelem.

Na otázku, kdo má nést odpovědnost za boje v Gaze, 54,4% Palestinců odpovědělo, že by to měl být Izrael, jen 14,5% by naopak k odpovědnosti pohnalo Hamás. Ne všechna zloba je v ulicích Gazy ale namířená proti Izraeli. O té proti Izraeli se ale místní neobávají hovořit. Jak se ale hovor stočí na Hamás, odpovídat raději ze strachu příliš nechtějí. 21letý Fadi říká: „Od chvíle, kdy se Hamás ujal moci, jsou zavřené hraniční přechody. Jen ti kdo těží z Hamásu, Hamás neobviňují.“ Fadiho otec býval stoupencem Hamásu, přestal poté, co byl Fadi s několika kamarády Hamásem zadržen a několik dní vězněn.

[IMG L 10115]Během izraelské vojenské operace a po ní bylo mnoho obyvatel Gazy Hamásem obviněno z kolaborace, ať už s Izraelem nebo s Palestinskou samosprávou, což podle místních může znamenat trest smrti.

Hamás nicméně tvrdí, že jeho popularita mezi lidmi v Gaze po válce vzrostla. Hovoří o tom například představitel Hamásu, Ahmed Jusef. On a další představitelé Hamásu také svorně popírají zprávy o tom, že by  příslušníci Hamásu některé Palestince v Gaze bili a stříleli do nich. Svádějí to na spory mezi klany, které prý nemají s politikou nic společného.

Mnozí Palestinci jsou zmatení a nevědí, které ze stran mají vlastně věřit, protože ani jedna z nich jim nic dobrého nepřinesla. Současné příměří ale podporuje 86,1% obyvatel Gazy a 89,6% obyvatel Západního břehu.

09.02.2009 00:00 20