Praha Jeruzalém

[IMG R 10089]Izraelský prezident Šimon Peres hodlá pozvat na soukromé setkání předsedu strany Likud, Benjamina Netanjahua, a předsedkyni strany Kadima, Cipi Livniovou. Na tomto setkání by měl zdůraznit nutnost vytvořit vládu všestranné jednoty.

Podle některých zdrojů by mělo prezidentské rozhodnutí o tom, kdo bude pověřen sestavením vlády, trvat déle, protože situace je složitá. Likud však získal podporu většiny ze 65 straníků a je možné, že k rozhodnutí dojde již před koncem týdne.

Netanjahuovi pomůže i podpora strany Jisrael Bejtejnu Avigdora Liebermana, který řekl prezidentovi, že nesouhlasí s vytvořením vlády se sdílenou mocí a rotačním principem.

Šéfa strany Likud upřednostňuje na post předsedy vlády také strana Šas. Její předseda Eli Jišai chce vládu s účastí stran Likud, Šas, Kadima a Strany práce. Šas chce být ve vládní koalici za každých podmínek. Strana však není ochotná ustoupit například v otázce civilních sňatků. Šas bude usilovat o vytvoření všestranné vlády složené z pravicových stran.

Prezidenta navštívili i členové strany Merec, kteří nehodlají podpořit žádnou stranu. Podobné stanovisko by měla zaujmout i Strana práce Ehuda Baraka.

19.02.2009 00:00 1