Praha Jeruzalém

[IMG R 10544]Hned dva vysocí představitelé izraelské bezpečnosti na nedělním zasedání vlády kritizovali Egypt za nedostatečný boj proti pašerákům z organizace Hamás. Egypt podle nich naprosto selhává v bránění Hamásu doplnit zásoby raket.

Podle Diskina vyvíjí Hamás velkou snahu o opětovné vykopání zničených tunelů a již bylo identifikováno několik dodávek zbraní do Pásma Gazy. Egypt sice proti pašerákům zakročuje, což je podle Diskina pozitivní, jenže to podle něj činí příliš pomalu.

Nově dojednávané příměří je zprostředkováno právě Egyptem a Izrael trvá na tom, aby dohoda zahrnovala odstavce hovořící o zabránění Hamásu znovu se vyzbrojovat. Rolí Egypta by pak mělo být zabezpečení dlouhodobé stability, aby mohlo být příměří dodržováno.

O situaci v Gaze hovořil také izraelský ministr pro vnitřní bezpečnost, Avi Dichter, který řekl, že je Hamás stále nebezpečný a že se snaží získat zbraně, o které v konfliktu s Izraelem přišel. „Když mluví Hamás o rehabilitaci Gazy, hovoří o rehabilitaci jeho dodávek raket, které budou páleny na Izrael,“ dodal.

16.02.2009 00:00 24