[IMG R 11045]O palestinském pokusu zavraždit izraelskou premiérku, Goldu Meirovou, jsme vás již před více než rokem informovali (Jásir Arafat se pokusil zabít Goldu Meirovou). Nyní byly ale zveřejněny další informace k tomuto incidentu, který tehdejší CIA zatajila a zveřejnila teprve v roce 2007.
Terorista palestinské organizace „Černé září“ (stejná organizace, která měla na svědomí masakr izraelských sportovců na olympijských hrách v Mnichově), Khalid Al-Džawary, umístil na 5. Avenue dvě bomby v autech, další pak poblíž Kennedyho letiště. Útok se měl odehrát během návštěvy izraelské premiérky, Goldy Meirové, v New Yorku. Bomby ale selhaly a neexplodovaly. Al-Džawary rychle opustil zemi a zatčen byl až o 20 let později.
Al-Džawary je nyní ve vězení, ale 19. února bude propuštěn. Odsouzen byl na 30 let, odpykal si nyní ale zatím jen asi polovinu trestu.
Doteď nebylo jasné, jak se úřady o bombách nastražených v New Yorku vlastně dozvěděly. Národní bezpečnostní úřad totiž získal informace o jejich uložení krátce poté, co je Al-Džawary do aut umístil. Záznamy CIA ukazují, že FBI a new yorská policie začaly po bombách pátrat 6. března v 7: 15, tedy krátce poté, co Národní bezpečnostní úřad informace obdržel. Policisté, kteří bomby zneškodňovali tvrdí, že se nikdy nedozvěděli, jak FBI zjistila, kde bomby hledat.
Analytik z Národního bezpečnostního úřadu, Jim Welsh, řekl, že zprávu o uložení bomb předal někdo pomocí oficiálního iráckého diplomatického kanálu v USA. Sám Welsh se domnívá, že je původ zprávy u irácké mise u OSN v New Yorku.
Podle Welshe se ve vzkazu hovořilo o existenci náloží a jejich umístění. Zašifrovaný vzkaz byl poslán na irácké ministerstvo zahraničí v Baghdádu, kde byl předán tamní kanceláři OOP. Irácké zapojení do plánu není známé, OOP ale v tehdejší době běžně důvěřovalo spřáteleným vládám, že usnadní komunikaci, říká historik Matthew Aid.
Al-Džawary byl znám tím, že používal několik pasů, včetně iráckého. Jedním z jeho krycích jmen bylo Abu Walid al-Iraqi. FBI ho dopadla na začátku roku 1991 poté co opustil Baghdád, aby se zúčastnil pohřbu jednoho teroristy v Tunisu.
Odtajněné dokumenty ministerstva zahraničí říkají, že Irák podporoval Černé září, jehož zpravodajští představitelé byli zřejmě kontrolováni přímo Jásirem Arafatem.
První informace o plánovaném útoku byla odtajněna v roce 2007. Dodnes je ale nejasné, proč nálože neexplodovaly. Podle Welshe bylo ale velmi důležité, že se podařilo útoku zabránit. Kromě jiného také pro sebevědomí Národního bezpečnostního úřadu, protože ke zmaření útoku došlo méně než týden po teroristickém útoku v Chartůmu, kde zemřeli tři američtí diplomaté. Národní bezpečnostní úřad sice tehdy získal informace o útoku, ty se však nestihly včas dostat k americkým diplomatům.
03.02.2009 00:00
1