Praha Jeruzalém

[IMG R 11069]Hokej není právě izraelským národním portem, ale i přesto se zde najdou hokejoví nadšenci, kteří se tomuto sportu věnují. Ještě zajímavější však je, že zde vznikla i čistě ultraortodoxní hokejová liga.

V Izraeli je asi 300 ultraortodoxních mužů, kteří jsou takoví nadšenci do hokeje, že se rozhodli založit vlastní ligu. V izraelské hokejové lize totiž hrát nemohou, protože se její zápasy hrají v pátek a ultraortodoxní hokejisté se z náboženských důvodů nemohou zúčastnit. Na led Kanadského centra v Metule tak vyjíždějí každý týden ve čtvrtek.

Za vším stojí Danny Spodak, který se přistěhoval do Izraele z Kanady před několika lety. Doufal, že se bude moci svému oblíbenému hokeji věnovat i v Izraeli, ale když zjistil, že to z náboženských důvodů není možné, rozhodl se věc řešit jinak – založením ultraortodoxní hokejové ligy. Vše však nešlo tak hladce, na začátku se na hokeji scházela jen malá skupinka nadšenců. Ta se však postupem doby rozrostla až na dnešních 300.

Podle Spodaka vyrostlo mnoho z hráčů v USA nebo Kanadě a hokej tak pro ně byl v podstatě národním sportem a součástí kultury.

23.02.2009 00:00 6