Praha Jeruzalém

[IMG R 11056]Izraelské televize zveřejnily průzkumy výsledků voleb, podle kterých těsně zvítězila strana Kadima Tzipi Livniové před Likudem Benjamina Netanjahua. Oba tito představitelé se již prohlásili za vítěze voleb a příští izraelské premiéry.
Ač se zdají být tato prohlášení zvláštní, není to tak docela pravda. Pokud se naplní průzkumy a výsledky se zásadně nezmění, stane se vítězkou voleb, alespoň co se čísel týče, Livniová a její strana Kadima. Tvorba vládní koalice pro ni ale bude velmi obtížná. Mnohem lépe by na tom v tomto případě byl Benjamin Netanjahu, který díky dobrým výsledkům ostatních pravicových stran může koalici vytvořit. Z tohoto pohledu má k premiérskému postu blíže Netanjahu.
Stoupenci obou stran se zatím z průzkumů radují. Dobrá nálada panuje v táboře strany Kadima, kde předsedkyně parlamentu, Dalia Itziková, po zveřejnění průzkumů prohlásila, že premiérkou bude Tzipi Livniová.
[IMG L 10769]Nepříliš veselo je naopak v táboře Strany práce, která si podle průzkumů pohoršila a získá zřejmě 13 křesel. Ehud Barak ale prohlásil, že stranu i nadále povede.
Jisrael Bejtejnu, která ve volbách uspěla a podle průzkumů by mohla získat asi 14 křesel, se sejde ve středu ve 14 hodin a rozhodne se, kterého kandidáta na post premiéra podpoří. Její rozhodnutí bude zřejmě pro další dění zásadní.
Strana Šas již oznámila, že na post premiéra podpoří Benjamina Netanjahua.

11.02.2009 00:00 5