Praha Jeruzalém

[IMG R 11065]Židovské obce po celém světě mají obavy z rostoucí vlny antisemitismu. Rodina Ben-Jisraelových z Jemenu ztratila trpělivost poté, co byl na jejich dům hozen granát. Při tajné operaci opustilo rodnou arabskou zemi 10 lidí, 9 z nich jsou členové rodiny Ben-Jisraelových.

Ve čtvrtek odpoledne přistálo jejich letadlo v Tel Avivu. Kromě novinářů na rodinu čekali také zástupci Židovské agentury, která jejich cestu zprostředkovala. Sa?adi Ben-Jisraeli řekl, že se ho pokusili od jeho úmyslu odjet z Jemenu do Izraele odradit členové Neturei Karta. „Jsem ale velmi rád, že jsem se svou rodinou do Svaté země přijel.“

Děti jsou ve věku od jednoho roku do 12 let. Celá skupina bude ubytována v centru Židovské agentury v Berševě.

Noví Izraelci byli přivítáni také rabínem Moše Tenamim z Rechasim, který již roky pomáhá přivést jemenské Židy do Izraele. Identitu těch, kteří plánují odcestovat z Jemenu tají. „Jsou ve velkém nebezpečí, není to dlouho, co tam byl někdo zavražděn. Jsou v opravdovém nebezpečí, víme s kým se potýkáme,“ řekl.
Rodina Ben-Jisraelových odcestoval nejprve z města Raida do hlavního města Sanaa a poté do Izraele. Vše za pomoci Židovské agentury a Americké jemenské židovské federace.

V současné době žije v Jemenu 280 Židů. Většina z nich, téměř 230 lidí, žije ve městě Raida, ostatní v Sanaa.

21.02.2009 00:00 25