Praha Jeruzalém

Arabské státy a Kuba ve středu obvinily Izrael z toho, že během vojenské operace v Pásmu Gazy do značné míry porušoval práva palestinských dětí. Delegát z Jemenu hovořil o tom, že hlavními oběťmi vojenské operace byly děti, z nichž mnohé byly vážně zraněny. Operaci nazval „porušením všech humanitárních zákonů.“ Palestinský zástupce hovořil o 1 300 zabitých Palestincích, z nichž podle něj bylo 280 mladších 18 let.

K arabským zástupcům se přidal také delegát z Kuby, podle kterého Izrael použil nepřiměřenou, nevybíravou sílu a zabil mnoho dětí.

Obvinění byla vznesena během debaty k příležitosti 20. výročí Konvence OSN o právech dítěte, kterou podepsala většina států světa. Ve výboru mají většinu islámské a africké státy, podporované Čínou, Kubou a Ruskem.

Itálie však připomněla také jiné ustanovení Konvence, které už se ale zejména některým přítomným islámským delegacím příliš nelíbilo. A sice ustanovení Konvence o právech dítěte, podle kterého by neměli být popravováni pachatelé trestných činů, kteří spáchali trestný čin v době, kdy jim bylo méně než 18 let. Toto pravidlo se totiž v některých státech nedodržuje.

Děti jsou popravovány v pěti islámských státech, včetně Pákistánu, který je členem zmíněného výboru OSN, ve kterém hovoří za 56člennou Organizaci islámské konference, a Saudské Arábie, která je členem výboru také. Zbývajícími třemi státy jsou pak Írán, Súdán a Jemen.

Těchto pět států popravilo od roku 2005 celkem 32 dětí, z nichž 26 bylo popraveno v Íránu.

12.03.2009 00:00 10