Praha Jeruzalém

[IMG R 10388]Tony Blair v neděli poprvé navštívil Hamásem ovládané Pásmo Gazy jako vyslanec mezinárodních mírových vyjednavačů a řekl, že rekonstrukční pomoc po izraelské ofenzivě nebude mít trvalý efekt bez míru.

Návštěva se konala den před začátkem mezinárodní dárcovské konference v Egyptě, během které se mají vybrat peníze, které budou použity na vybudování domů a infrastruktury poničené během 22denní izraelské ofenzivy, která začala v prosinci minulého roku.

Během své návštěvy Gazy se Blair nesetkal s žádným z představitelů Hamásu.

Blair slíbil, že budou do Gazy přicházet peníze a zřejmě velké množství, které státy na dárcovské konferenci slíbí. Bez politického řešení ale podle něj nebudou mít správný efekt.

Blair také vyzval k životaschopnému, trvalému příměří, po kterém bude následovat odstranění blokády a do Gazy se tak dostanou potřebné suroviny, jakými je například beton a ocel, které nyní Izrael nechce do Gazy vpustit, protože se obává, že by je Hamás využil k vojenským účelům.

Palestinská samospráva doufá, že se během konference podaří vybrat 2,78 miliard dolarů, ze kterých by bylo pro Gazu určeno 1,33 miliard. Jussef Rizqa z Hamásu ale řekl, že Palestinská samospráva je špatnou adresou pro finanční dary, protože nezastupuje Palestince. „Obnova Gazy není možná bez vlády v Gaze a odporu, který bojoval ve válce,“ stojí v prohlášení.

Blair navštívil také izraelské město Sderot, které je častým cílem raketových útoků palestinských ozbrojenců.

01.03.2009 00:00 2