Praha Jeruzalém

Bývalý strážce z nacistického koncentračního tábora, Josias Kumpf (83), který byl ve čtvrtek deportován z USA do Rakouska, je nyní svobodným mužem. V Rakousku již totiž nemůže být za své přečiny spáchané během druhé světové války stíhán. Řekl to v pátek rakouský ministr spravedlnosti.

Josias Kumpf, který připustil, že se v roce 1943 podílel na masakru 8 000 Židů v pracovním táboře Trawniki v nacisty okupovaném Polsku, přicestoval do Rakouska ve čtvrtek. Z USA byl vyhoštěn, protože mu bylo odejmuto americké občanství. Stejně jako v některých předchozích případech se i zde jednalo o to, že Kumpf při získání amerického občanství lhal a zamlčel svůj podíl na masakrech během druhé světové války.

Rakousko již ale předem několikrát Spojené státy upozornilo, že kvůli promlčení případu nemůže být Kumpf v Rakousku souzen.

Kumpf se narodil v Jugoslávii jako příslušník německé minority. Po vstupu do SS sloužil jako strážce v koncentračním táboře Sachsenhausen. Poté se přesunul do Trawniki. Tam pomáhal hlídat asi 8000 Židů, včetně asi 400 dětí, které byly zastřeleny a pohřbeny v hromadném hrobě v Trawniki a to během speciální operace v lednu 1943.

21.03.2009 00:00 2