Praha Jeruzalém

[IMG R 10114]Pokladna Hizballáhu se v poslední době obohatila ne o méně než jednu miliardu dolarů. Velká část této sumy, asi 600 milionů dolarů, se do rukou Hizballáhu dostalo z Íránu ve snaze posílit Hizballáh před nadcházejícími libanonskými volbami, které se budou konat v červnu. Podle zdrojů chce Hizballáh v nadcházejících volbách uspět a rozšířit tak svou moc v libanonském parlamentu.

Informaci přinesla společnost Info-Prod Research Ltd., která se zabývá hodnocením ekonomiky Blízkého východu a monitoruje také financování terorismu. Zprávu o finanční injekci pro Hizballáh zveřejnila organizace v úterý večer.

Zpráva uvádí, že se jedná o zatím největší jednorázový finanční příspěvek pro Hizballáh. Po druhé libanonské válce dostal Hizballáh z Íránu jako neodkladnou finanční podporu „pouze“ 500 milionů dolarů.

Finanční podpora byla kritizována umírněnými zastánci v samotném Íránu. Ti kritizovali, že Írán vydává takové množství peněz a nebere při tom ohled na ekonomickou krizi obyvatel Íránu.

Podle společnosti Info-Prod ale není Írán jedinou zemí, která v poslední době přispěla finanční pomocí Hizballáhu. Mezi sponzory Hizballáhu patří i Katar. Podle nepotvrzených zpráv poskytl Katar v poslední době Hizballáhu 300 milionů dolarů. Je třeba poznamenat, že se Katar snaží koupit si vliv v arabském světě prostřednictvím zisků z ropy. Svou podporou Hizballáhu je ale v přímé konfrontaci se Saudskou Arábií, která naopak podporuje koalici proti Hizballáhu.

Dalších 100 milionů dolarů získal Hizballáh při svém turné v oblasti Perského zálivu. To se soustředilo zejména na vlivné a bohaté soukromé osoby. 

04.03.2009 00:00 4