Praha Jeruzalém

[IMG R 11101]Americký soud v pátek rozhodl o tom, že musí Írán zaplatit 25 milionů dolarů plus úroky rodině izraelského vojáka, Nachshona Wachsmana, který byl v roce 1994 unesen a následně zabit Hamásem. Wachsman byl 19letý voják izraelské armády s dvojím, izraelsko-americkým občanstvím, jehož únos a zabití zničilo mírová jednání mezi Izraelci a Palestinci v roce 1994.

Wachsmanova matka a šest bratrů podali žalobu k americkému soudu v roce 2006. Žalovali Írán a jeho ministerstvo pro informace a bezpečnost. Podle žaloby byl Teherán odpovědný za Wachsmanovu smrt tím, že cvičil a podporoval Hamás. Írán žalobu a účast na soudním jednání odmítl.

Soudce Ricardo Urbina přisoudil Wachsmanově matce 5 milionů dolarů a každému z bratrů pak částku 2,5 milionu za emoční vypětí a bolest, kterou utrpěli. Soud také rozhodl o vyplacení úroků, které činí 6% ročně od doby Wachsmanovy vraždy do současnosti, tedy za téměř 15 let.

I přes tento rozsudek není vůbec jisté, zda rodina někdy peníze dostane. Vymáhání peněz je v takových případech velmi obtížné. Soud ale může zadržet jakýkoliv majetek íránských subjektů ve Spojených státech, aby tak pomohl vykonání rozsudku.

Wachsman byl unesen čtyřmi členy Hamásu 9. října 1994, když v izraelském městě Lod čekal u silnice, aby mohl jet za kamarádem. Teroristé požadovali propuštění vězněného vůdce Hamásu a 200 dalších muslimských fundamentalistů do 14. října 1994. Na zveřejněném videu prosil Wachsman Izrael, aby požadavky splnil. „Pokud ne, zabijí mě,“ řekl. „Žádám vás, abyste udělali vše, co můžete, abych se odtud dostal živý.“

Premiér Rabin nařídil jednotce Sayeret Matkal, aby na dům zaútočila. Když se vojáci pokusili odpálit masivní dveře, únosci vojáka zastřelili. Následovala přestřelka, při které zemřel jeden izraelský voják a zabiti byli i všichni tři teroristé.

28.03.2009 00:00 2