Praha Jeruzalém

[IMG R 11077]Íránský nejvyšší vůdce, Ajatolláh Ali Khameneí, vyzval ve středu muslimy po celém světě, aby se přidali k palestinskému „odporu“ proti Izraeli. Slovo „odpor“ z úst íránského vůdce je synonymem násilí a teroristických útoků, tedy tentýž „odpor“, který praktikuje Íránem podporovaný Hizballáh a Hamás.

„Jediným způsobem jak zachránit Palestinu je odpor,“ řekl Khameneí na summitu v Teheránu, který je pořádán na pomoc Hamásem ovládanému Pásmu Gazy. „Podpora a pomoc Palestincům je povinností všech muslimů. Říkám nyní muslimských bratrům a sestrám, aby spojili síly a prolomili imunitu sionistických zločinců.“

Vysoce postavený íránský velitel, Mohammad Ali Džafari, opět deklaroval, že má Írán rakety dlouhého doletu, které jsou schopné zasáhnout Izrael. „Dnes má islámská republika rakety s doletem větším než 2 000 km? celé území sionistického režimu, včetně jaderných zařízení, je v našem dosahu,“ řekl Džafari pro agenturu ISNA.

Khameneí opět nazval Izrael „rakovinným nádorem“ a obvinil USA a Británii ze spáchání zločinu vytvořením a podporou Izraele.

Khameneího výzvu ale odmítl vůdce Palestinské samosprávy, Mahmúd Abbás. Po setkání s americkou ministryní zahraničí, Hillary Clintonovou, řekl: „Posíláme vzkaz Íráncům a ostatním – přestaňte se vměšovat do našich záležitostí,“ řekl Abbás, „pouze se tím prohlubuj rozkol mezi Palestinci.“

Írán neuznává existenci Izraele a ústy svého nejvyššího vůdce opakovaně odmítl řešení existencí dvou států.

05.03.2009 00:00 6