Praha Jeruzalém

[IMG R 11002]Izraelská armáda nesouhlasí s palestinským tvrzením o tom, že většina obětí vojenské operace v Pásmu Gazy byli civilisté. Izraelská armáda ve čtvrtek řekla, že vnitřní vyšetřování ukázalo, že bylo během třítýdenní ofenzivy zabito 1 166 osob. 709 z nich byli členové Hamásu. Civilistů pak bylo méně než 300, z nich 86 dětí ve věku do 16 let a 49 žen. Armáda si není jistá zařazením 162 zbývajících mužů a není schopna zatím určit, zda se jednalo o civilisty nebo ozbrojence.

Informaci uvolnila izraelská armáda ve svém čtvrtečním prohlášení, jehož součástí ale nebyl seznam obětí. Informace o obětech pocházejí ze zpravodajských zdrojů, každé jméno bylo prověřeno z několika nezávislých zdrojů.

Palestinci uvádějí 1 417 mrtvých, z toho 900 civilistů. Právě vysoké číslo uvedené u počtu civilistů vedlo k mezinárodní kritice.

„Během operace byl cílem armády Hamás, ne obyvatelé Gazy, boje se ale odehrávaly na komplexním bojišti; ozbrojenci Hamásu se úmyslně rozmisťovali do center civilních oblastí,“ říká mluvčí armády. „Armáda učinila vše pro to, aby se vyhnula civilním obětem, včetně distribuce letáků a vysílání, které varovalo obyvatele před útokem na konkrétní oblasti.“

27.03.2009 00:00 5