Praha Jeruzalém

Jeruzalémská žalobkyně vznesla v úterý obvinění proti Fahmimu Šabanehovi, obyvateli čtvrti A-Tur ve východním Jeruzalémě, který je držitelem izraelského občanství.

Šabaneh je obviněn z toho, že sloužil na vysokém postu ve zpravodajské službě Palestinské samosprávy a to i přes to, že je izraelským občanem. Muž je obviněný také z toho, že rekrutoval další osoby žijící v Izraeli jako agenty palestinské zpravodajské služby. Porušil tak zákon zakazující občanům Izraele vstoupit do zahraniční zpravodajské služby, nebo rekrutovat pro tuto službu jiné.

Podle obvinění sloužil 48letý Šabaneh posledních šest let na vysokých postech v uvedené zpravodajské službě. Počínaje rokem 2003 je Šabaneh obviněn z toho, že sloužil jako právní poradce Palestinsé samosprávy, šéf operací v Hebronu a posledních šest měsíců jako ředitel divize pro vnitřní bezpečnost.

Podle obvinění rekrutoval Šabaneh Izraelce jménem Mutasam Abu Ganem, který žije v Jeruzalémě, jako informátora pro stejnou zpravodajskou službu. Šabaneh nařídil Abu Ganemovi, aby mu poskytoval informace o lidech podezřelých z kolaborace s Izraelem a jmenovaný tak činil.

Žalobkyně také požádala, aby byla na Šabaneha uvalena vazba až do skončení projednávání. Odůvodnila to tím, že obviněný znamená hrozbu pro bezpečnost státu a existuje zde důvodné podezření, že se bude snažit vyhýbat jednání.

04.03.2009 00:00 6