Praha Jeruzalém

Jako důsledek vlivu proizraelské lobby v americké nejvyšší politice vysvětlil předseda Národního výboru pro zpravodajství, Charles Freeman, své rozdodnutí odstoupit z postu, který teprve před nedávnem zaujal. Než se Freeman postavil do čela výboru, jenž dohlíží na sestavování hlášení všech šestnácti amerických výzvědných služeb, působil jako velvyslanec v Saúdské Arábii. Freeman obvinil americkou veřejnost z neschopnosti přijmout stanovisko, které by bylo protikladné vůči politice proizraelské frakce.

Situace samozřejmě není taková, jak se jí Freeman snaží vykreslit, a (především) Republikáni měli jistě důvody, proč za předchozí dva týdny soustavně zpochybňovat jeho kvalifikaci pro vytváření zpráv tak zásadního významu pro směřování ametické zahraniční a bezpečnostní politiky.

Zde jsou některé z nich: kromě tohe, že je Freeman je kritik války v Iráku a války proti terorismu, což by jistě tolik nevadilo kvůli jejich zjevné rozporuplnosti, je především jednostranně zaujatým kritikem izraelské vlády, a dále má peněžní, obchodní a osobní vazby na vlády Číny a Saúdské Arábie. Freeman byl prezidentem Výboru pro blízkovýchodní politiku financovaného vládou Saúdské Arábie a dále je členem mezinárodního poradního sboru čínské ropné společnosti vlastněné čínskou vládou.

12.03.2009 00:00 1