Praha Jeruzalém

[IMG R 10599]Předseda pravicové strany Jisrael Bejtejnu, Avigdor Lieberman, v rozhovoru pro časopis Newsweek řekl, že by mohl zastávat jakýkoliv vládní post, rád by byl ale ministrem zahraničí. Lieberman byl dotázán také na to, zda by v nové vládě pokračoval v mírovém procesu. Odpověděl, že i když je zavázán míru, jsou důležité postupné kroky. „Nemůžete začít s Jeruzalémem nebo evakuací osadníků. Musíte začít s bezpečností a ekonomiku. Musíte posílit Palestinskou samosprávu,“ řekl.

V předchozím rozhovoru pro Washington Post dokonce řekl, že pokud dojde k dohodě s Palestinci o existenci dvou států, je ochoten opustit svůj dům v osadě Nokdim. Zároveň ale řekl, že nevěří tomu, že Palestinci skutečně chtějí existenci dvou států. Podle něj chtějí existenci jen jednoho státu – palestinského, který by se rozkládal od Jordánu až ke Středozemnímu moři.

Lieberman se vyjádřil také k možnému vrácení Golanských výšin Sýrii. Řekl, že nevidí důvod, proč by měl Izrael Golany vracet. Syrský prezident, Bašar Assad, již v minuloti řekl, že i když Sýrie získá zpět Golanské výšiny, nepřeruší kontakt s Íránem. Navíc je momentálně Damašek podle Liebermana centrem světového terorismu, své velení v něm má Islámský džihád i Hamás.

02.03.2009 00:00 8