Praha Jeruzalém

U příležitosti 33. Dne půdy, který se konal v pondělí, vyzvala palestinská organizace Ittidžáh (Unie arabských občanských asociací) k pochodu proti „rostoucímu smyslu pro fašismus“ v Izraeli. Akce se zůčastnilo přes sto skupin.

Den půdy se koná každý rok u příležitosti připomenutí smrti šesti Arabů, kteří zemřeli při konfiskaci půdy Izraelci v roce 1976. Každoročně se konají stávky a masové pochody.
V pondělí se konaly tradiční pochody v různých částech Izraele, Západního břehu a celého světa na protest proti izraelské politice vůčí obyvatelům palestinských území.

Ittidžáh je síť palestinských nevládních organizací, která byla založena v roce 1995 v Izraeli. Jejím cílem je dosáhnout politické, ekonomické a společenské změny ve prospěch Palestinců, kterým je odepřen přístup k infrastruktuře a službám následkem „diskriminačních praktik izraelského státu“.

Největší shromáždění, by se mělo sejít v pondělí večer v galilejské obci Dir Hana. Další velká setkání se plánují ve Spojených státech, Kanadě, Německu, Finsku, Francii a Belgii.

V tentýž den další organizace oznámila, že hodlá odstartovat kampaň vyzývající k exkomunikaci Izraele. Jedná se o Světové sociální fórum (World Social Forum), které zastřešuje stovky sociálních, antiglobalizačních a lidskoprávních skupin po celém světě.

V pondělí byly také zveřejněny údaje Asociace pro občanská práva, podle kterých je arabský sektor stále diskriminován, zejména se to má týkat přidělování půdy.

30.03.2009 00:00 1