Praha Jeruzalém

[IMG R 10937]V pátek ráno daroval izraelský prezident Šimon Peres budoucímu ministerskému předsedovi Benjaminu Netanjahuovi další dva týdny na sestavení vlády.

Předseda strany Likud se nyní snaží přesvědčit členy Strany práce, aby se přidali k jeho koalici. Předseda Strany práce Ehud Barak hodlá tuto otázku přednést na stranickém ústředním výboru v úterý.

K Netanjahuově koalici se připojil i Šas. Předseda strany Eli Jišaj zdůraznil, jak je důležité připojení také Strany práce v souvislosti s řešením výzev, jimž Izrael čelí.
Netanjahu doufá, že vůdci politických stran odloží všechny osobní a stranické zájmy a upřednostní národní jednotu.

Prezident Peres vyzval Netanjahua ke zformování vlády před měsícem a budoucí ministerský předseda okamžitě oslovil Ehuda Baraka a předsedkyni strany Kadima Cipi Livniovou, aby se stali členy jeho koalice.

Netanjahuova žádost o prodloužení lhůty určené k sestavení vlády má signalizovat pravicovým partnerům ze strany Likud, že jednání o koalici je pozastaveno, dokud se Strana práce nerozhodne. Pokud se ke koalici Strana práce přidá, klesne významně počet ministerských křesel určených pro Likud.

Ve čtvrtek Netanjahu zahájil rozhovory s představiteli Strany práce o přistoupení ke koalici. Poslanec a generální tajemník Strany práce Eitan Cabel se setkal s Netanjahuem a vyjádřil se, že on takový krok nepodpoří.

20.03.2009 00:00 3