Praha Jeruzalém

[IMG R 11093]Obyvatelé palestinského uprchlického tábora Nahr al-Bared v severním Libanonu odmítli jídlo, které jim jako humanitární pomoc poslal Írán. Nešlo však o náhlou změnu sympatií. Problémem byla bezpečnostní opatření, která kvůli dodávce přijala libanonská armáda. Ta totiž nechala dodávku zkontrolovat speciálně vycvičenými psy, kteří měli za úkol zjistit, zda v dodávce není kromě jídla přibaleno náhodou i něco jiného.

„Obyvatelé tábora odmítají jíst to, co pošpinili policejní psi,“ stojí v prohlášení palestinských frakcí, včetně Hamásu a Islámského džihádu. Uprchlický tábor Nahr al-Bared je místem, kde v roce 2007 došlo k tvrdým střetům mezi islamisty a libanonskou armádou. Právě kvůli přítomnosti velmi radikálních frakcí libanonská armáda kontroly dodávek provádí. Palestinské frakce to ale považují za ponižující. Prohlášení nicméně nepodepsalo většinové hnutí Fatah.

Vojenské zdroje potvrzují, že byli psi ke kontrole dodávek použiti, trvají však na tom, že psi nevstoupili dovnitř do kamionů a v žádném případě jídlo neznečistili. Prohlídka se konala z bezpečnostních důvodů a jedná se o rutinní kontrolu.

24.03.2009 00:00 4