Praha Jeruzalém

Průzkum veřejného mínění, jehož výsledky byly zveřejněny v pondělí ukazuje, že popularita Hamásu mezi Palestinci po třítýdenních bojích v Pámu Gazy prudce vzrostla.

Pokud by se dnes konaly volby, porazil by vůdce Hamásu v Gaze, Ismail Haníja, Mahmúda Abbáse.
Průzkumu se zúčastnilo 1 270 osob na Západním břehu a v Pásmu Gazy. 47% dotázaných by podpořilo Haníju, 45% Abbáse. Ještě před třemi měsíci Haníju podporovalo 38%, Abbáse 48%. Pokud by ale proti Haníjovi stál uvězněný vůdce Fatahu, Marwan Barghouti, porazil by Haníju 61% ku 34%. Fatah sám o sobě si ale udržuje přibližně stejnou popularitu, v minulém průzkumu ho podpořilo 42%, v současném 40%. Za stejné období ale vzrostla podpora Hamásu z 28% na 33%.

Jako nejdůležitější se nyní pro Palestince jeví sjednocení Západního břehu a Pásma Gazy, prioritou je to pro 46% dotázaných.

Palestinci jsou si nicméně vědomi toho, že vítězství Hamásu v palestinských prezidentských a legislativních volbách povede ke zpřísnění izraelské blokády Pásma Gazy. Myslí si to téměř 2/3 dotázaných. Stejný počet se pak domnívá, že vítězství Fatahu by naopak znamenalo ukončení blokády.

I přes větší popularitu Hamásu si většina dotázaných, 71%, myslí, že jsou na tom Palestinci hůře než před válkou v Gaze.

10.03.2009 00:00 2