Praha Jeruzalém

[IMG R 10556]Dva představitelé Hamásu vracející se z Egypta byli přistiženi při pokusu propašovat do Gazy téměř 850 000 dolarů napěchovaných do krabiček od bonbonů. Oznámil to egyptský bezpečnostní představitel.
Oba členové Hamásu byli Egyptě společně s delegací, která se účastnila jednání o zlepšení vztahů mezi palestinskými frakcemi. Jednání ale nepřinesla žádnou dohodu o vytvoření vlády národní jednoty, jejíž součástí by byl Hamás a Fatah.

V odpovědi na převrat Hamásu v Gaze uzavřel Izrael a Egypt své hranice s tímto územím a pouští přes ně pouze humanitární pomoc a některé další dodávky. To nutí Hamás, aby peníze na své aktivity do Pásma Gazy pašoval přes hranici.

Zadržení představitelé Hamásu cestovali autobusem společně se členy dalších palestinských frakcí. Prohlídka autobusu ale odhalila plechové krabice od bonbonů naplněné 454 000 a 260 000 dolary. Podle egyptských zákonů je nelegální vycestovat z Egypta s obnosem větším, než je 10 000 dolarů. Egyptské složky zadržely kromě peněz také dva generátory, brýle pro noční vidění a mobilní telefony.

Hamásu bude umožněno peníze uložit na bankovní účet v Egyptě, zřejmě ale nebude mít z Gazy k účtu přístup. Arabské banky totiž obvykle odmítají převádět peníze do Gazy, obávají se totiž konfliktu se Spojenými státy, které Hamás považují za teroristickou organizaci.

Muži pašující peníze nebyli zadrženi a tvrdili, že nevěděli, co se v balíčcích nachází. Vůdci Hamásu jim prý pouze řekli, aby je dovezli do Gazy.

Představitelé Hamásu zatím incident nekomentovali.

V únoru byli  členové Hamásu zadrženi s kufry, ve kterých bylo 9 milionů dolarů a 2 miliony.

18.03.2009 00:00 14