Praha Jeruzalém

Ruské tiskové agentury ve středu přinesly zprávu o tom, že vysoký představitel obrany potvrdil, že Rusko podepsalo kontrakt na prodej protileteckého raketového obranného systému S-300 do Íránu. Žádná část zatím ale dodána nebyla. Ruští představitelé zatím vehementně popírali, že by do Íránu poskytli nějaké silné rakety, nechtěli objasnit ani to, zda vůbec nějaký kontrakt existuje.

Státní agentury ITAR-Tass a RIA-Novosti, stejně tak i nezávislý Interfax, citovaly nejmenovaného vysokého představitele federální vojensko-technické spolupráce, který řekl, že k podpisu kontraktu došlo již před dvěma lety.

Dodávka systému S-300 by významně změnila vojenskou rovnováhu na Blízkém východě.
Izrael se snažil takovou dohodu zmařit a vyslal do Ruska Amose Gilada, šéfa bezpečnostně-diplomatické kanceláře ministerstva obrany, aby se setkal s ruskými představiteli. Prodej byl také projednáván během říjnové návštěvy Ehuda Olmerta v Rusku. Zdroje z premiérovy kanceláře tehdy vyjádřily povzbuzení z přístupu prezidenta Medveděva, který ale neslíbil, že k dohodě s Íránem nedojde.

Prominentní ruský analytik. Ruslan Rukhov, z Centra pro analýzu strategií a technologií uvedl, že Kreml viděl kontrakt zejména jako politický. Kontakt má být viděn jako instrument politického vyjednávání se Západem a ne jako realizování základních obranných a obchodních zájmů Ruska.

19.03.2009 00:00 10