Praha Jeruzalém

[IMG L 10078]Dva súdánští představitelé ve čtvrtek potvrdili, že v lednu došlo v Súdánu k leteckému bombardování konvoje, který mířil do Egypta a vezl údajně zbraně pro Hamás. Vysocí súdánští politici, kteří si přáli zůstat v anonymitě, uvedli, že útok provedla neidentifikovaná letadla. Témě nikdo nepřežil.

Média v Egyptě a USA spekulují, že za útoky může stát letectvo Spojených států nebo Izraele. Súdánský ministr zahraničních věcí však útok popřel. Egyptský nezávislý deník Al-Šorúk citoval svůj „dobře informovaný súdánský zdroj“, který uvedl, že útok podnikly letouny Spojených států, o život přišlo údajně 39 lidí.

Americká ambasáda v Chartúmu se odmítla ke spekulacím vyjadřovat. Súdán sice zůstává na americkém seznamu zemí podporujících terorizmus, ministerstvo zahraničních věcí se však nechalo slyšet, že Súdán se podílí na boji proti militantním skupinám.

Podle americké CBS je za útok na východě Súdánu zodpovědné naopak izraelské letectvo. Vysoký izraelský představitel obrany ve čtvrtek toto tvrzení označil za nesmyslné.

Jeden ze súdánských politiků uvedl, že cesta v pouštní oblasti Port Sudan na pobřeží Rudého moře je pravidelně používána k pašování zbraní do Egypta. Druhý z politiků řekl, že útok je v této pouštní oblasti veřejným tajemstvím. Před dvěma týdny měli představitelé místního arabského kmene oficiálně požádat vládu o vydání více než 30 těl obětí útoku. Není mu tedy jasné, proč súdánská vláda útok popírá.

26.03.2009 00:00 7