Praha Jeruzalém

[IMG R 11089]Pokud by se teroristům povedl útok, který připravili u nákupního centra v Haifě, byl by to černý den pro Haifu i celý Izrael, říká izraelská policie.

V kufru kradeného Subaru, které bylo zaparkované u nákupního centra Lev Hamifratz, bylo umístěno 100 kg výbušnin. Z výbušniny bylo uděláno několik menších bomb, ke kterým byly přidané kovové kuličky, které měly maximalizovat ničivou sílu. Teroristé doufali, že se jim podaří odpálit všechny nálože najednou. Ve stejnou chvíli procházelo okolo auta mnoho nakupujících a návštěvníku kina, mezi nimi i celé rodiny s malými dětmi.

Policie vypracovala scénář útoku, podle kterého chtěli teroristé použít prvotní výbuch ke vznícení okolo stojících aut, což by následně vedlo k explozím palivových nádrží. „Pokud by auto s výbušninami explodovalo, většina aut na parkovišti by se vznítila. Benzín uvnitř nádrží by pak mohl způsobit explozi. Byl by to velký teroristický útok,“ říká zdroj.

Teroristé využili toho, že venkovní parkoviště není tolik střežené jako to vnitřní. Auta zde nemusejí procházet bezpečnostní kontrolou. Policie teď zvažuje další kroky, které mají vést ke zvýšení bezpečnosti.

Policie společně se Šin Bet se snaží zjistit, kdo za útokem stojí. Izraelská arabská teroristická organizace Svoboda pro Galilej, která se k útoku přihlásila, se zatím jeví jako nepravděpodobná.

23.03.2009 00:00 8