Praha Jeruzalém

[IMG R 10898]Íránský tisková agentura v neděli uvedla, že bývalý íránský prezident, Mohammad Chatámí, zvažuje stažení své kandidatury na prezidenta ve prospěch jiného reformního kandidáta, bývalého premiéra Mira Hosseina Mousaviho. Agentura Mehr citovala blízký zdroj Mohammada Chatámího.

Agentura Mehr neudala bližší informace o tom, kdy by mohlo být zveřejněno oficiální stanovisko, zatímco jiná íránská agentura, agentura Fars, již informovala, že se Chatámí rozhodl z voleb odstoupit. Více informací však také nepřinesla. Blízký poradce Mohammada Chatámího pro agenturu AFP nicméně řekl, že k finálnímu rozhodnutí ještě nedošlo.

Podle Chatámího poradce se dnes Chatámí setká s Mousavim, zítra pak s dalšími reformními vůdci. Teprve na základě těchto schůzek dojde k rozhodnutí o své prezidentské kandidatuře.

Důvodem pro možné stažení kandidatury je snaha nerozdělovat příznivce reformistů a neštěpit tak hlasy. Mousaviho navíc  podporují i někteří konzervativci a svou popularitou by mohl v boji proti Mahmúdu Ahmadinežádovi uspět. Ovšem pouze v případě, že na scéně nebude další reformní kandidát, který by část hlasů odčerpal na svou stranu.

Chatámí jednal s Mousavim již před oznámením vlastní kandidatury a již tehdy se shodli na tom, že do voleb může jít jen jeden z nich.

Prezidentských voleb se zúčastní také bývalý předseda íránského parlamentu, Mehdi Karroubi, a zřejmě i současný prezident, Mahmúd Ahmadinežád, který však svou kandidaturu zatím oficiálně neoznámil.

15.03.2009 00:00 4