Praha Jeruzalém

Egyptští a izraelští představitelé v neděli shodně informovali o tom, že agenti Hizballáhu v Egyptě plánovali útok na izraelské turisty na Sinaji. Egypt nedávno informoval o tom, že zadržel skupinu 49 osob napojených na Hizballáh, které v Egyptě plánovaly útoky s cílem destabilizovat zemi.

Hassan Nasralláh ve svém pátečním prohlášení řekl, že je pravda, že byla do Egypta vyslána skupina členů Hizballáhu, měla ale podle něj za úkol pašovat zbraně do Pásma Gazy. Jakékoliv plánování útoků uvnitř Egypta odmítl. I tak je to ale velmi vzácné přiznání toho, že členové této organizace operují v jiné arabské zemi.

Egyptský ministr, Mufed Šehab, v neděli informoval o tom, že úřady u zadržených osob našly pásy s výbušninou a další materiál pro výrobu bomb. Hodlali si podle něj koupit loď, na jejíž palubě by propašovali zbraně a munici z Jemenu, Súdánu a Somálska. Dále měli agenti Hizballáhu pozorovat místa, kde se shromažďují turisté, kteří opakovaně přijíždějí do turistických letovisek na Sinaji, aby na ně pak mohli zaútočit. Na Sinaj jezdí na svátky také mnoho izraelských turistů.

Izrael své občany minulý týden varoval před návštěvou Sinaje, protože izraelská zpravodajská služba získala informace o možných pokusech na izraelské turisty zaútočit, nebo je unést. 

13.04.2009 00:00 2