Praha Jeruzalém

[IMG R 11108]Americký ministr obrany Robert Gates varoval před izraelským ozbrojeným útokem na Írán, mohl by totiž mít nebezpečné následky. Dále uvedl, že íránská snaha získat jadernou zbraň bude ukončena jen v případě, že sám Írán uzná, že je příliš nákladná.

Gates řekl při svém proslovu na Marines Corps University v Quanticu ve Virginii, že izraelský úder by mohl zabrzdit íránský jaderný program o jeden až tři roky, ale zvýšil by odhodlání k dosažení jaderné zbraně a způsobil by „nehynoucí nenávist“ k útočníkům.

Podle Gatese potřebuje Barack Obama „úplný rozsah možností volby“. Cílem USA má být co nejefektivněji zvýšit náklady na íránský jaderný program, ať už pomocí ekonomických sankcí či jiných metod.

Gates zdůraznil, že ostatní státy musí výrazněji prosazovat názor, že jaderná bomba spíše sníží íránskou bezpečnost než naopak, zvláště pokud budou následně odstartovány závody ve zbrojení na Středním východě.

Podle LA Times bude chtít Izrael nejspíš svolení USA k útoku na Írán. Jedním z důvodů může být požadavek na přelet přes Irák. Útok na Írán by také mohl odstartovat odvetné údery na americké jednotky v Iráku a Afghánistánu, což by mohlo narušit vazby mezi Spojenými státy a Izraelem.

Přestože američtí představitelé neodepírají Izraeli právo na sebeobranu, ministr obrany Gates i viceprezident Biden se staví k izraelskému útoku na Írán zdrženlivě.

16.04.2009 00:00 2