Praha Jeruzalém

Organizace pro lidská práva, Human Rights Watch, ve své nové zprávě obvinila Hamás z toho, že během izraelské vojenské operace v Gaze a po ní zabil minimálně 32 Palestinců z řad svých politických protivníků a osob podezřelých z kolaborace s Izraelem.

Ve zprávě se říká, že v Pásmu Gazy docházelo k nezákonnému zatýkání, mučení a zabíjení pod záminkou udržování pořádku. „Hamás by měl ukončit útoky na své politické oponenty a osoby podezřelé z kolaborace, při kterých bylo během a po izraelské vojenské operaci zabito minimálně 32 Palestinců a několik desítek dalších zmrzačeno,“ říká se ve zprávě.

Podle organizace ozbrojenci Hamásu vypátrali a zabili 18 Palestinců, které podezřívali z kolaborace s Izraelem a kteří předtím po izraelském bombardování věznice v Gaze uprchli. Dalších 14 Palestinců, z nichž čtyři zadržení, bylo zabito údajnými členy bezpečnostních sil Hamásu od konce izraelské vojenské operace.

Mluvčí vlády Hamásu v Gaze, Taher al-Nono, popřel, že by se bezpečnostní složky Hamásu dopustily takovéhoto zabíjení. Řekl, že některé frakce odporu tvrdí, že zabily během izraelské operace podezřelé kolaboranty, Hamás tato tvrzení údajně vyšetřuje. Podle al-Nona bylo po izraelské vojenské operaci 11 policistů propuštěno a mohou čelit trestnímu stíhání proto, že se údajně špatně chovali k zadrženému, který byl podezřelý z pašování drog.

Human Rights Watch opírá své tvrzení o rozhovory s oběťmi s  svědky z Pásma Gazy a o případy nahlášené palestinskými organizacemi pro lidská práva.

21.04.2009 00:00 7