Praha Jeruzalém

[IMG R 10019]Prezident Ahmadínedžád uvedl, že Írán připravil nový balíček návrhů, které by měly vyřešit diskuse o íránském jaderném programu. Ahmadínedžád neuvedl konkrétněji obsah návrhů, ale řekl, že svět by neměl být ovládán pomocí použití síly. Přísahal, že Írán neumožní Spojeným státům a jejich spojencům, aby vnutili svou vůli Teheránu.

Ahmadínedžád ve středu při svém proslovu v Kermánu na jihovýchodě Íránu opět zdůraznil, že Írán vítá dialog se světovými mocnostmi v případě, je-li taková diskuse založena na spravedlnosti a respektu. Uvedl, že Západ by se neměl pokoušet íránský proces obohacování uranu zastavit. Írán popírá, že by jeho jaderný program měl za úkol vytvořit jadernou zbraň, cílem je prý pouze mírové využití k výrobě energie.

V úterý Írán požádal Radu bezpečnosti OSN, aby zakročila proti „nezákonné a domýšlivé hrozbě“ Izraele, že zaútočí na íránská jaderná zařízení. Izraelští představitelé, včetně ministerského předsedy Benjamina Netanjahua a prezidenta Šimona Perese navrhli, aby Izrael použil vojenskou sílu a zabránil Teheránu vyvinout jaderné zbraně.

V úterý také Washington uvedl, že nehodlá zrušit svůj požadavek na zastavení íránského obohacování uranu, jakmile Írán přistoupí k zahájení diskuse. Zpráva, která tvrdila opak, nebyla podle Washingtonu přesná. Deník New York Times totiž uvedl, že Spojené státy a Evropská unie by měly umožnit Íránu pokračovat v obohacování uranu po nějakou dobu, než by se rozhovory rozběhly naplno. To by naznačovalo velký posun v politice těchto skupin.

15.04.2009 00:00 2