Praha Jeruzalém

[IMG R 10142]Noviny London Times v sobotu informovaly o tom, že se izraelská armáda připravuje na masivní letecký útok na íránská jaderná zařízení. Dojít by k němu prý mělo během několika dní od chvíle, kdy by takový útok schválila izraelská vláda.

Mezi kroky, kterými se izraelské síly připravují na riskantní operaci, která bude vyžadovat přesné útoky, je získání tří letounů AWAC a regionální mise k simulování útoku.

Podle Ronena Bergmana byl testem také útok na konvoj se zbraněmi v Súdánu. Izrael si na něm prý vyzkoušel útok na pohyblivý cíl.

Celonárodní civilní cvičení, které je naplánováno v několika příštích týdnech, by prý mělo připravit veřejnost na odpověď, které by Izrael mohl čelit. „Izrael chce vědět, že pokud by jeho armáda dostala zelenou, mohla by na Írán zaútočit v řádu dní nebo dokonce hodin. Přípravy na tuto možnost probíhají na všech úrovních. Vzkaz Íránu je ten, že hrozba nejsou jen slova,“ cituje zpráva vysokého přestavitele obrany.

Podle představitelů by Izrael musel zaútočit na více než desítku cílů, včetně pohybujících se konvojů. Mezi cíle patří například Natanz, kde tisíce centrifug produkují obohacený uran, Esfahan, kde je v tunelech uskladněno 250 tun plynu, a Arak, kde reaktor produkuje plutonium.

Vzdálenost z Izraele na některé z těchto míst je více než 1400 km. Let na takovou vzdálenost trénovalo izraelské letectvo minulý rok za použití letounů F15 a F16, vrtulníků a letadla pro dotankování.

Možný izraelský útok na íránská jaderná zařízení  vyvolává podobnost s izraelským útokem na irácký jaderný reaktor v Osiraku v roce 1981. Izrael tehdy reaktor zničil za méně než 100 sekund a to bez jakýchkoliv vlastních ztrát.

Zdroj z izraelské zpravodajské služby hovoří o přípravách, které ukazují ochotu Izraele jednat. Je podle něj ale nepravděpodobné, že by Izrael jednal bez alespoň tichého souhlasu USA. Podle Ephraima Kama z Institutu národně-bezpečnostních studí, ale není pravděpodobné, že Spojené státy souhlas k útoku dají. Nejsou prý totiž přesvědčeny o úspěchu operace a domnívají se, že by tato operace oddálila íránský jaderný program pouze o 2-4 roky.

18.04.2009 00:00 3