Praha Jeruzalém

[IMG R 11015]Dr. Az A-Din Abu All-Aiš, lékař z Gazy pracující v Izraeli, který během operace Lité olovo ztratil své tři dcery, byl nominován na Nobelovu cenu míru. Oznámil to v neděli izraelský zpravodajský server Ynet.

Al-Aiš obdržel dopis od komise pro udělování Nobelovy ceny, která ho oficiálně označila za nominovaného na tuto prestižní cenu. Šance, že by El-Eiš Nobelovu cenu míru skutečně získal, je ale relativně malá.

Kdo je Dr. El-Eiš?
(uvádíme text článku, který jsme zveřejnili 5. února)

Izraelská armáda dokončila vyšetřování incidentu, ke kterému došlo 16. ledna v Gaze a při kterém byly zabity tři z dcer Dr. Az A-Din Abu al-Aiše. Vyšetřování ukázalo, že izraelská armáda vypálila na dům dvě střely z tanku, které pak následně způsobily smrt výše zmíněných dcer palestinského lékaře pracujícího v Izraeli.
Vyšetřování ukázalo, že v oblasti Sadžaja operovali vojáci brigády Golani, kteří se zde dostávali do střetů s teroristickými buňkami Hamásu. Jednotky zde nalezly také tunely, které Hamás využíval k útokům na vojáky, a podminované domy.

16. ledna se vojáci dostali pod minometnou palbu a střelbu odstřelovače v oblasti, kde byla nastražená výbušná zařízení. Jednotky identifikovaly místo, odkud střelba pocházela. Bylo to z domu, který přiléhal k domu Dr. Abu-Al-Aiše. Jednotky zahájily palbu. Během této obranné palby byly v horních patrech domu Dr. Abu Al-Aiše identifikovány podezřelé osoby, které řídily palbu Hamásu. Po vyhodnocení situace dal velitel jednotek, které byly pod těžkou palbou, rozkaz k zahájení palby na tyto podezřelé osoby. Při následné palbě pak byly zabity i tři dcery Dr. Abu Al-Aiše.

Po zahájení palby byly ze směru od lékařova domu slyšet  výkřiky. Izraelská armáda okamžitě zastavila palbu. Teprve posléze bylo zjištěno, že dům paří Dr. Abu Al-Aišovi. Když se podařilo lékaře kontaktovat, vojáci zajistili, aby se na místo dostaly sanitky a mohly evakuovat zraněné přes přechod Erez do Izraele.
Mluvčí izraelské armády zdůraznil, že v dnech předcházejících incidentu, byl Dr. Abu Al-Aiš několikrát osobně kontaktován důstojníky izraelské armády, protože Hamás již několik dní v oblasti operoval a docházelo zde k intenzivním bojům. Kromě toho byli obyvatelé varováni pomocí letáků shozených v této oblasti, varování bylo provedeno i prostřednictvím palestinských médií.

Izraelská armáda vyjádřila politování a smutek nad ztrátou Dr. Abu Al-Aiše. Trvá ale na tom, že vzhledem k hrozbám, intenzitě bojů a situaci na místě, bylo rozhodnutí vypálit směrem k budově racionálním rozhodnutím.

06.04.2009 00:00 2