Praha Jeruzalém

[IMG R 10448]Kancelář izraelského premiéra v pondělí večer oznámila, že egyptský prezident Hosni Mubarak, pozval nového izraelského premiéra, Benjamin Netanjahua, na setkání.

Podle vyjádření kanceláře premiéra spolu Mubarak a Netanjahu hovořili telefonicky a Mubarak při té příležitosti pozval Netanjahua do egyptského letoviska Šarm el-Šejch na setkání. Datum ale zatím nebylo stanoveno.

Prohlášení zveřejněné egyptskou tiskovou agenturou se o pozvání nezmiňuje. Hovoří o tom, že Netanjahu telefonoval Mubarakovi a slíbil mu, že bude pracovat pro mír. Setkání obou státníků by mohlo přinést jisté oteplení vzájemných vztahů, které ochladly po jmenování nové pravicové vlády, ve které jsou ministři, kteří nejsou arabským státům příliš po chuti (například ministr zahraničí Avigdor Lieberman).

Právě Lieberman se minulý rok postaral o diplomatickou roztržku s Egyptem, když při projevu v izraelském parlamentu kritizoval Mubaraka za to, že oficiálně nenavštívil Izrael. Izrael se egyptskému prezidentovi v zápětí omluvil. Egypt po jmenování Liebermana do funkce ministra zahraničí prohlásil, že ho bude bojkotovat.

07.04.2009 00:00 4