Praha Jeruzalém

[IMG R 11107]Příštím předsedou Židovské agentury by se podle dostupných informací mohl stát bývalý ministr, Nathan Šaransky. Ten v současné době působí ve vedení Šalemova centra na Adelsonově institut pro strategická studia.

Šaransky se měl o post předsedy Židovské agentury ucházet již v roce 2005, tehdejší premiér, Ariel Šaron, ale upřednostnil Ze?eva Bielskiho ze strany Kadima. Nyní má ale Šaransky podporu Benjamina Netanjahua, což ho v podstatě činí jistým vítězem.

Zdroje z okolí obou mužů sice říkají, že oficiálně žádná nabídka ještě učiněna nebyla, ale zdá se, že k ní brzy dojde. Netanjahu již se Šaranskym hovořil a řekl mu, že by ho na postu předsedy Židovské agentury uvítal a že by tento post mohl být i dobrým odrazovým  můstkem na kandidaturu na post prezidenta. Netanjahu již údajně hovořil i s Šaranskyho nadřízeným, Sheldonem Adelsonem, který by ale upřednostnil, aby Šaransky zůstal v Adelsonově institutu.

Šaransky je považován za názorově velmi blízkého Netanjahuovi a podle blízkých zdrojů by na oficiální nabídku odpověděl kladně.

07.04.2009 00:00 7