Praha Jeruzalém

Ministerský předseda Benjamin Netanjahu svolal ve čtvrtek mimořádnou schůzi, aby projednal možnou hrozbu epidemie mexické chřipky. Setkání se zúčastnil také zástupce ministra zdravotnictví Jakov Litzman a další představitelé ministerstva.

Netanjahu rozhodl, že přípravou státu na příchod chřipky pověří právě ministerstvo zdravotnictví. Dále nařídil přísnější kontroly přijíždějících pasažérů z Mexika a z dalších zasažených zemí kvůli možnému ohrožení. Podle plánu by měl být každý cestující po příletu z Mexika na Ben-Gurionovo letiště podroben lékařské prohlídce. Mezi další kroky patří:

  • Každý, kdo krátce před vstupem do Izraele navštívil Mexiko, bude podroben lékařské prohlídce.

  • Ministerstvo zdravotnictví pošle doktory ke všem hraničním přechodům.

  • Ministerstvo zdravotnictví bude sledovat pacienty, kterým bude nařízeno zůstat doma.

  • Ministerstvo zdravotnictví musí zvýšit zásoby léku na prasečí chřipku bez ohledu na rozpočet.

  • Ministerstvo zahraničních věcí pozastaví odjezd delegací do Mexika.

  • Izraelci budou varováni, aby necestovali do Mexika.

  • Ministerstvo zahraničních věcí by mělo požádat mexické autority, aby neposílaly své delegace a turisty do Izraele.

  • Denně se bude konat schůze k projednání situace a určení dalších kroků.

Laboratorní testy v Izraeli zatím potvrdily, že dva pacienti byli infikováni virem prasečí chřipky, další čtyři však měli testy negativní. Několik dalších lidí bylo ve čtvrtek hospitalizováno kvůli podezření na nákazu.

K izraelskému rozhodnutí důkladněji prohlížet osoby přijíždějící do Izraele došlo jen několik hodin poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) zvýšila stupeň ohrožení pandemií na 5 ze šesti. Generální ředitelka WHO Margaret Chanová vyzvala farmaceutické firmy ke zvýšení výroby léku proti H1N2 (virus prasečí chřipky) a apelovala na Světovou banku, aby pomohla s financováním boje proti prasečí chřipce.

Již jedenáct zemí potvrdilo případ nakažení prasečí chřipkou. Ministerstvo zdravotnictví v Izraeli zavedlo speciální horkou linku, která by měla řešit dotazy obyvatel.

30.04.2009 00:00 2