Praha Jeruzalém

[IMG R 10218]Palestinská rybářská loď nelegálně doplula do blízkosti izraelského pobřeží, kde explodovala. Zdroje z Izraelské armády se domnívají, že byla loď odpálena dálkově a obsahovala velké množství výbušniny. Není zatím ale jisté, zda měl útok směřovat proti některé z lodí izraelského námořnictva, nebo zda k němu mělo dojít u izraelského pobřeží. Zřejmé ale je, že k explozi došlo předčasně.

Podezřelá byla loď od okamžiku, kdy vyplula z oblasti, kde se palestinské lodě mohou pohybovat (což jsou 3 km od pobřeží) a plula směrem na sever k izraelskému pobřeží. Hlídka námořnictva loď sledovala asi hodinu a zjistila, že na palubě nejsou žádní lidé. Když se izraelské loď dostala na vzdálenost asi 600 metrů, vypálila směrem na palestinskou loď a právě v tu chvíli došlo také k explozi. Nikdo při ní nebyl zraněn, protože právě z obav před možným teroristickým útokem se izraelská námořní loď k podezřelé palestinské lodi nepřiblížila.

Podle vrchního velitele izraelské armády, Gabi Aškenaziho, byla palestinská loď naložená velkým množstvím výbušniny.

Již v minulosti došlo k pokusům o teroristický útok vedeným z moře. V listopadu 2002 byli 4 příslušníci námořního komanda zabiti, když u jejich lodi explodovala loď s výbušninami. O dva měsíce později explodoval ve stejné oblasti poblíž izraelské lodi raft naplněný výbušninou. Při tomto útoku nikdo nebyl zraněn.

Podobné praktiky používají i příslušníci ostatních teroristických organizací. V říjnu 2000 explodovala vedle USS Cole u pobřeží Jemenu loď naplněná výbušninou, zabila tehdy 17 amerických námořníků.

14.04.2009 00:00 3