Praha Jeruzalém

Palestinské bezpečnostní jednotky na Západním břehu zadržely a následně deportovaly do Izraele ředitelku dětského orchestru, která rozčílila místní vůdce tím, že zajistila, aby její orchestr hrál pro přeživší holocaustu.
Wafa Junisová ,ředitelka orchestru „Struny svobody“, ve středu řekla, že byla v pondělí na návštěvě v budově v táboře v Džanínu, kde se její skupina běžně schází, když do budovy vpadli muži v civilním oblečení a vzali ji do vazby.

Její orchestr hrál minulý týden v Izraeli před publikem, ve kterém bylo asi 10 žen, které přežily holocaust. Koncert ale v táboře, který byl v roce 2002 centrem bojů mezi izraelskou armádou a palestinskými teroristy, vzbudil odpor. Mnoho Palestinců říká, že vztahování pozornosti na vraždu šesti milionů Židů během druhé světové války pomáhá Izraeli ospravedlňovat vytvoření židovského státu v roce 1948 a jednání, které přemístilo stovky tisíc Palestinců.

Junisová říká, že mezi muži, kteří jí v táboře zadrželi, byl i místní vůdce Brigád Al-Aksa, Zakaria Zubeidi.“ Ten souhlasil s tím, že se vzdá terorismu výměnou za izraelskou amnestii a nyní spolupracuje s jednotkami Mahmúda Abbáse.

Velitel palestinských jednotek v Džanínu, Radhi Assidha, řekl Junisové po zatčení, že nemá oprávnění v Džanínu pracovat. „Varoval jsem jí, aby do Džanínu kvůli vlastní bezpečnosti vůbec nechodila.“ Někteří z rodičů dětí, kteří v orchestru hrají, jí prý vyhrožují zabitím.

Junisová prý koncertem v Izraeli zneužila děti politické propagandě. Junisová to odmítá a tvrdí, že nemá žádný politický program. Říká, že chtěla pouze celému světu dokázat, že jsou Palestinci lidmi kultury a že milují hudbu, která je jazykem míru. Zároveň se omluvila, pokud někoho svým chováním pohoršila. V Džanínu pomáhá již 6 let a doufá, že bude moci pokračovat.

02.04.2009 00:00 1