Praha Jeruzalém

[IMG R 10425]Politický vůdce Hamásu Chálid Mašál prostřednictvím satelitu vydal umírněné prohlášení na adresu britských zákonodárců: „Odpor je prostředkem k dosažení konce a ne samotným cílem. Pokud najdeme jinou cestu k ukončení okupace, využijeme ji.“

Podle Mašála je jediným způsobem k dosažení míru na Blízkém východě vytvářet nátlak na Izrael. Neřešení palestinského problému by mohlo vést k explozi v regionu. Dohoda s Palestinou by měla zahrnovat stažení Izraele za hranice před rokem 1967 a právo na návrat uprchlíků. Cestou k míru má být konec okupace.

Mašál popsal Hamás jako „národní hnutí odporu, které se snaží zbavit se okupace a umožnit palestinským obyvatelům vlastní svobodu a další legitimní práva.
„Evropa má být hlavním hráčem, který může nést pozitivní roli při vyřešení palestinského problému, protože americká zahraniční politika se nezmění.“

Britští představitelé jsou v názoru na Hamás rozdělení: zatímco vláda tuto skupinu považuje za teroristickou organizaci a odmítá s ní jednat, někteří politici věří, že dialog s tímto hnutím je jediným způsobem k dosažení míru mezi Izraelem a Palestinci.

23.04.2009 00:00 4