Praha Jeruzalém

[IMG R 11127]Rakouský soud v pondělí odsoudil pravicového autora propagujícího nacistické myšlenky a popírání holocaustu, Gerda Honsika, k trestu odnětí svobody na 5 let.

Proces, který začal 20. dubna, v den 120, výročí Hitlerova narození, byl doprovázen teatrálními výstupy obžalovaného Honsika, který byl z podobného obvinění hledán vinným již v roce 1992, ale ze strachu z trestu uprchl do ciziny.

Honsik pobýval posledních 15let ve Španělsku, kde se vrátil ke svému neonacistickému publikování prostřednictvím internetu. Ze Španělska byl vydán k trestnímu stíhání do Rakouska v roce 2007.

Žalobce, Stefan Apostol, by rád viděl pro Honsika delší trest. Honsik čelil možnosti, že bude odsouzen až na 20 let, protože splnil podmínky článku o opětovném návratu k veřejné propagaci nacistické ideologie, což činil prostřednictvím časopisu „Halt“ a několika knih. Apostol nazval Honsika jedním s ideologických vůdců evropské neonacistické scény. Podle Apostola měl Honsik distribuovat svůj „nenávistný časopis“ také do škol.
Honsik obvinění popírá a hodlá se proti rozsudku odvolat.

29.04.2009 00:00 2