Praha Jeruzalém

V úterý odpoledne byl ve vesnici Sur Baher východně od Jeruzaléma zabit 20letý Ijád Azmi Awisat z  Džabel Mukaber, který úmyslně najel autem do příslušníků izraelské pohraniční policie.

K útoku došlo v okamžiku, kdy domácí velitelství a policie bourali dům teroristy, který v červenci minulého roku zabil v Jeruzalémě tři lidi. Awisat se rozjel v bílém Seatu velkou rychlostí proti kontrolnímu stanovišti, které bylo vybudováno u vstupu do vesnice. Zasáhl tři policisty a způsobil jim lehká zranění nohou, jejich velitel pak na útočníka vystřelil a smrtelně ho zranil.

Velitel policistů neslyšel útočníka nic křičet, pouze viděl, jak ve velké rychlosti najíždí na policisty bez jakéhokoliv úmyslu zastavit. Policisté věděli, že existuje možnost, že se někdo během bourání teroristova domu pokusí zaútočit a z tohoto důvodu nestáli všichni pohromadě, ale ve skupinkách po třech. To podle velitele zřejmě zabránilo většímu útoku.

Někteří obyvatelé vesnice při odklízení teroristova těla tleskali a vykřikovali „Alláhu Akbar“. Zuhir Hamdan, muchtar vesnice Sur Baher, nazval zabití teroristy chladnokrevnou vraždou. Hamdan navíc hovoří o útoku jako o lži a slíbil, že odpověď přijde ve formě naroušení míru.

Nedaleko kontrolního stanoviště pak byla zbourána část domu, ve které žil terorista Hossam Dawyyat. Část budovy, která spojovala jeho byt se zbytkem domu, byla zablokována. Rodina byla o demolici dopředu informována a včas si odnesla svůj majetek. Soud demolici schválil před několika týdny. Má zastrašit další možné útočníky.

08.04.2009 00:00 3