Praha Jeruzalém

[IMG R 11102]V izraelském parlamentu nově zasedla i poslankyně Haneen Zuabiová ze strany Balad. Je to první arabská žena v izraelském parlamentu, která byla zvolena na kandidátce arabské strany (paradoxní je, že vůbec první arabská žena v izraelském parlamentu byla poslankyní sionistické Strany práce). Její politické názory jsou velmi vyhraněné a je s podivem, že i tato poslankyně váže svůj poslanecký mandát na slib, který všichni poslanci skládají. Ve slibu se říká: „Slibuji oddanost Státu Izrael a slibuji, že budu svůj mandát vykonávat svědomitě.“

Haneen Zuabiová totiž ve svých projevech vítá rostoucí vliv Íránu v palestinských záležitostech a chválí íránské snahy o získání jaderné zbraně, protože podle ní jaderný Írán vyrovná izraelskou vojenskou převahu.

O roli Íránu v palestinských záležitostech říká, že je Írán mnohem prospěšnější, než Jordánsko nebo Egypt, protože prý „proti okupaci vystupuje mnohem striktněji.“ Zde je třeba poznamenat, že je to právě Írán, kdo podporuje terorismus ze strany Hamásu politicky, ale i výcvikem a dodávkami zbraní. Faktem je, že tento přístup je skutečně velmi striktní.

Ve svých odpovědích také často dává najevo, že se tak úplně necítí být součástí státu, v jehož parlamentu nyní zasedne a jemuž bude přísahat věrnost. Na dotaz, zda si myslí, že by Izrael použil jaderné zbraně, odpovídá: „Izraelci? Myslím si, že ano? Mám strach z opravdového rizika spíše než z potenciálního.“ Svým způsobem jde o alibistický postoj, kdy paní poslankyně využívá všech práv a výsad, kterých se jí jako Izraelce dostává, ale zároveň se v případě nesouhlasu s chováním vlastního státu uchyluje k alibistickému spojení „oni Izraelci“.

Paní poslankyně zastává názor, že pro klid v oblasti je třeba, aby se Izrael bál arabských států. Protože pokud se bude bát možnosti vyhlášení války ze strany Arabů, nebude provozovat násilnou politiku. Tomuto strachu má podle ní přispět i jaderný arzenál Íránu. Otázkou, kterou si kladou někteří její kritici, však je, zda to není právě opačně. Zda to, že se arabské státy obávají izraelské převahy, není právě tím, co je většinou drží v uctivé vzdálenosti od možného konfliktu.

Podle Zuabiové je Izrael rasistický stát a aby přestal být rasistický, je podle ní třeba, aby se stal „státem všech občanů“, což by eliminovalo jeho židovskou a sionistickou podstatu.

Tvrzení Zuabiové se lehce zalekl i předseda strany Balad, Džamal Zahalka, který se snažil zasadit její odpovědi do, podle něj, správného kontextu. Nejedná se prý o pozici, pouze o jakousi analýzu, jejímž závěrem je potřeba rovnováhy. Prý se v žádném případě nejedná o podporu jaderných zbraní v rukou Íránu.

02.04.2009 00:00 1