Praha Jeruzalém

[IMG R 10553]První zasedání nové izraelské vlády odhalilo rozkol mezi členy Netanjahuovy koalice a ministerstvem financí ohledně financování bezpečnostních opatření během papežovy návštěvy Izraele, která je naplánována na příští týden.

Vláda bývalého premiéra, Ehuda Olmerta, alokovala na bezpečnostní opatření a vylepšení infrastruktury na místech, které má papež navštívit, 43 milionů šekelů. Ministerstvo financí však zatím toto rozhodnutí nezavedlo.

Když vláda jednala o tom, že pověří papežovou návštěvou ministra pro turismus, Stase Misezhnikova, ministr pro vnitřní bezpečnost, Jicchak Aharonovič, zmínil to, že ministerstvo financí zatím převedlo pouze 5 milionů šekelů, které byly použity na vylepšení infrastruktury ve snaze zlepšit ji i pro dlouhodobé použití.

Ministerstvo financí se tak prý snaží zabít dvě mouchy jednou ranou. Rozpočet policie, která se má starat o papežovu bezpečnost, však navýšen zatím nebyl.

Ministr varoval, že policie nebude schopna zvládnout papežovu návštěvu se současným rozpočtem, protože se v nadcházejících dvou měsících musí podílet na zajištění bezpečnosti v souvislosti hned s několika událostmi, jakými je například Nakba.

Pokud prý nebudou finance převedeny, bude papežova bezpečnost zajištěna, ale policie bude muset finance vzít odjinud. To by pak prý mohlo poškodit důležité investice do příslušníků policie a jejich vybavení.
Netanjahu instruoval svého nového ministra financí, Juvala Steinitze, aby se sešel a Aharonovičem a pokusili se společně najít řešení této situace.

06.04.2009 00:00 2