Praha Jeruzalém

Syrský velvyslanec v USA, Imad Mustapha, v nedělním rozhovoru pro CNN řekl, že by bylo lepší jednat s novým izraelským ministrem zahraničí než s odcházející ministryní Tzipi Livniovou.

„Osobně si myslím, že je lepší jednat s někým jako je Liberman než s někým jako je Livniová. Lieberman je aspoň upřímný. Říká přesně to, co si myslí. Tzipi Livniová a její kolegové celou dobu mluvili o své touze po míru, zatímco v Gaze páchali zvěrstva,“ řekl Moustapha.

Když byl Moustapha dotázán na možnost jednání mezi Izraelem a Sýrií za existence nové izraelské vlády pod vedením Benjamina Netanjahua, Moustapha odpověděl, že se jedná o velmi konkrétní možnost.

Moustapha také hovořil o americkém zapojení do izraelsko-arabských rozhovorů. Americká vojenská, finanční a politická pomoc prý umožňovala Izraeli „udržovat jeho politiku okupace“ po celá léta. Z tohoto důvodu by prý právě Spojené státy měly jednání zprostředkovat a říct Izraeli, že okupace musí skončit. Izrael prý pak bude velmi opatrný, aby USA neřekl ne.

13.04.2009 00:00 7