Praha Jeruzalém

[IMG R 10019]Obamova administrativa se přidá ke skupinovým rozhovorům s Íránem ohledně íránského jaderného programu. Zařadí se tak k pěti stálým členům Rady bezpečnosti OSN a Německu, tyto státy již vedou s Íránem jednání. Bushova administrativa se těmto setkáním vyhýbala.

Skupina těchto států se chystá pozvat Írán k dalšímu jednání s cílem překonat mrtvý bod, na kterém rozhovory uvízly. Cílem administrativy USA je podle mluvčího ministerstva zahraničních věcí Roberta Wooda najít diplomatické řešení problému íránského jaderného programu. Pozvánku k jednání by měl Íránu zaslat šéf zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana. Datum setkání není nijak časově vymezeno.

Ahmadínedžád uvedl při svém vystoupení pro státní televizi, že jeho země uvítá takovou snahu, bude-li založená na čestnosti, spravedlnosti a respektu. Írán rozhodne o účasti na rozhovorech po hlubším prozkoumání detailů.

Spojené státy zrušily diplomatické vztahy s Íránem roku 1979, kdy došlo k Islámské revoluci a následnému držení rukojmích na americké ambasádě v Teheránu. V roce 2002 prezident Bush označil Írán společně s Irákem a Severní Koreou za „osu zla“. Vlády těchto zemí měly podporovat teroristy a snažit se získat zbraně hromadného ničení.

Problémy ve vzájemných vztazích se například ukazují v aktuální kauze, která se týká zadržení americké novinářky Roxany Saberiové v Íránu. Tento týden oznámil Teherán, že žena byla obviněna ze špionáže.

Při vyjednávání v Londýně nabídla skupina států Íránu balíček výhod za zastavení íránského obohacování uranu. Írán dosud nabídku odmítal, na zemi byla uvalena tři kola sankcí Radou bezpečnosti OSN. Další sankce byly uvaleny na Írán jednotlivými státy v čele s USA.

Členové Obamovy administrativy pozvali představitele Íránu na mezinárodní setkání do Afghánistánu, které se uskutečnilo na konci března. Zde američtí představitelé vydali písemnou zprávu, ve které žádají o informace o svých zadržených a pohřešovaných občanech v Íránu, včetně Saberiové. Minulý měsíc také Obama nahrál video adresované íránskému obyvatelstvu, ve kterém říká, že Spojené státy jsou připravené ukončit roky nepřátelství, pokud Teherán zmírní svou agresivní rétoriku.

09.04.2009 00:00 15